گزارشی از مطالب ارائه شده در کنفرانس IFLA 2018 در کشور بلژیک

 • صفحه اصلی
 • گزارشی از مطالب ارائه شده در کنفرانس IFLA 2018 در کشور بلژیک
فصلنامه 15

گزارشی از مطالب ارائه شده در کنفرانس IFLA 2018 در کشور بلژیک

سحر داوری فرد، کارشناس امور قراردادها

شرح مختصری در مورد انجمن بین المللی لیزینگ و سرمایه گذاری(IFLA)

موسسه IFLA(International Finance and Leasing Association) در سال 1965 با هدف ترویج فرهنگ لیزینگ و توسعه آن به عنوان یکی از مطلوب­ترین روش­های تأمین مالی و فراهم نمودن بستر مناسبی برای تحقیق پیرامون این موضوع، تبادل اطلاعات، تجربیات، دانش و ایده­های شرکت­های لیزینگ تأسیس شده است. درصورت احراز شرایط از هر کشور تنها یک عضو به عضویت پذیرفته می­شود. در حال حاضر 20  شركت از کشورهاي مختلف در این موسسه عضو هستند. اعضای IFLA در چهار کارگروه تخصصی منابع انسانی، بازاریابی، فرایندها و تکنولوژی و مدیریت ریسک فعالیت نموده و تجربیات خود را در سمینار و کنفرانس­ها جمع­آوری و در اختیار سایر اعضاء قرار می­دهند.

شرکت لیزینگ صنعت و معدن از تیر ماه سال 1385 پس از حضور در یکی از اجلاس IFLA ، معرفی شرکت متبوع و شرح شرایط اقتصادی کشور و صنعت لیزینگ ایران جهت عضویت موسسه مذکور پذیرفته شد. عضويت در اين موسسه مزاياي بسياري براي اعضا آن خواهد داشت و براساس اظهارات موسسه IFLA شركت هاي ايراني بسياري تمايل به عضويت در آن دارند. يكي از اقداماتي كه در پايان كنفرانس انجام مي­شود ارزيابي حضور فعال اعضاء در كنفرانس است و لذا حضور در كنفرانس­هاي IFLA  در تداوم عضويت اعضا موثر مي­باشد.

کنفرانس IFLA 2018

مجموعاً 32 نماینده از 14 کشور در کنفرانس 2018 موسسه IFLA حضور يافتند. اساس فعالیت­های حرفه­ای انجمن براساس گروه­های کاری منابع انسانی، بازاریابی، فرایندها و تکنولوژی و مدیریت ریسک استوار شده است و معمولاً موضوعات تخصصی در آن، مورد بحث و بررسی قرارگرفته و نتیجه مباحثات به صورت مقاله توسط رئیس گروه در نشست عمومی انجمن، که معمولاً یک روز بعد تشکیل می­شود، ارائه می­گردد. شرکت لیزینگ صنعت و معدن عضو کارگروه مدیریت ریسک می­باشد و بالتبع آن در کارگروه مربوطه حضور يافت. در ادامه خلاصه ای از مهمترین مطالب ارائه شده در این کنفرانس ارائه میشود.

معرفی Belfius Lease بلژیک به عنوان میزبان کنفرانس 2018: شرکت بلفیوس با ارائه کلیه خدمات مربوط به لیزینگ و بیمه در حوزه های مختلف، خرده فروشی و بانکداری تجاری، سیستم های پرداخت، مدیریت جریان نقدی، ارائه مشاوره و سرمایه گذاری، مدیریت ریسک و… که با داشتن 700 شعبه معتبر؛ یک رقیب جدی برای شرکت های بزرگ در اروپا در این زمینه ها بشمار میرود. کسب و کار اصلی شرکت لیزینگ بلفیوس در زمینه بانکداری عمومی و اجتماعی بر پایه تحقیقات میدانی و محلی، جمعیت شناسی و امور سالخوردگان ، تجزیه و تحلیل منافع اجتماعی و همچنین بررسی مشخصه های اجتماعی و دموگرافیک مناطق می باشد.

این شرکت با همکاری بانک سرمایه گذاری اروپا پیشرو در ارائه خدمات شهر هوشمند و توسعه پایدار با  گردش مالی حداقل 10 میلیون یورو می باشد که در زمینه همکاری های G2B بلفیوس ارتباط بین دولت و کسب و کار را با ارائه قراردادهای دولتی ارائه می دهد. این شرکت از طیف گسترده ای از محصولات و خدمات با کیفیت بالا پشتیبانی می کند و مزیت رقابتی آن اعتبار سنجی و ارائه خدمات لیزینگ در بستر برنامه های کاربردی بانکی آنلاین و موبایل پیشرفته می باشد.

اهداف بلند مدت شرکت بلفیوس تا سال 2020

 • رسیدن به مرز 600 میلیون یورو فروش
 • 60 میلیارد یورو سرمایه گذاری در بلژیک طی سالهای 2016 تا 2020
 • بیش از 363 میلیون یورو سود سهم اختصاص داده شده
 • کسب 95درصدی رضایت مشتریان

در ادامه توضیحاتی در مورد پروژه اتوماسیون هوشمند BrightKnight در راستای بهره جستن از یکپارچه سازی سیستم دستیاران مجازی هوشمند(virtual assistants) در نیروی کار با همکاری شرکت The Studio و بلفیوس ارائه شد.

دستیار شخصی هوشمند عاملی نرم‌افزاری‌ است که قادر است بر اساس اطلاعات دریافتی از سوی کاربر، آگاهی از موقعیت جغرافیایی، و اطلاعات کسب شده از منابع مختلف اینترنتی، وظایفی را انجام داده و خدمات مختلفی را به فرد ارائه دهد. دستیارهای شخصی از یک واسط کاربری مبتنی بر زبان طبیعی برای تسهیل ارتباط با کاربر بدون نیاز به تایپ متن استفاده می‌کنند.

پاسخگویی به پرسش‌های کاربر (نظیر فاصله تا مقصد حین رانندگی)، ارائه‌ی پیشنهادات متناسب با موقعیت یا رفتارهای تکرارشونده‌ی خاص (مثل پیشنهاد صرف شام در رستورانی که در نزدیکی آن هستید و بارها به آن مراجعه کرده‌اید)، استخراج وضعیت آب و هوا یا ترافیک از سرویس‌های تحت وب، نمایش نتایج مسابقات ورزشی، جستجو در موتورهای جستجوی وب، تنظیم زنگ هشدار، یادآوری فعالیت‌های روزانه، مدیریت ایمیل‌ها، انجام محاسبات ریاضی، ارسال پیام، یافتن کالا از فروشگاه‌های آنلاین مشهور و حتی یادآوری زمان شرکت در رویدادی که بلیطش را چند روز پیش از یک فروشگاه آنلاین خریداری کرده‌اید همگی از جمله اعمالی هستند که توسط دستیارهای هوشمند قابل انجام است.سیری (Siri) اپل، گوگل ناو (Google Now) گوگل و کورتانا (Cortana) مایکروسافت از جمله مشهورترین دستیاران هوشمندی هستند که توسط بزرگترین شرکت‌های رایانه‌ای جهان ایجاد شده و روز به روز در حال تکامل هستند. در واقع BrightKnight با ایجاد یه تحول دیجیتالی؛ منجر به افزایش تخصص و مهارت های کاری پرسنل میشود.

نسل جدید ترکیبی از سیستم های اتوماسیون و دستیاران هوشمند مجازی هستند که بدین ترتیب کارکنان می توانند از وظایف تکراری و خسته کننده روزانه رهایی یابند و ارزش افزوده فعالیت های سازمان افزایش یابد. دستیاران مجازی راه نوآورانه، سریع و جالب برای راه اندازی خودکار (فرایندهای خود) هستند. اتوماسیون فرآیندها بصورت روباتیک بهترین گزینه برای اطمینان از برآورده شدن انتظارات بازار است.

معرفی برخی شرکای مهم تجاری شرکت های لیزینگ در اروپا

 شرکت DEMEEUW

DeMeeuw در سال 1929 با بیش از 90 سال سابقه در زمینه طراحی، ساخت و ساز، تعمیر و نگهداری، به روز رسانی، انتقال مجدد و تامین مالی در بخش های مختلف عمرانی؛ بصورت فعال در اروپا با حدود 400 کارمند مشغول به فعالیت می باشد. شرکت DeMeeuw در هلند تاسیس و هم اکنون دارای شعب در بلژیک، سوئیس، رومانی، آلمان وانگلستان می باشد.

سازندگان آینده با ارائه راهکارهای نوین در زمینه ساخت ساختمان ها و سازه های مدولار پیش ساخته بصورت موقت و دائمی در حوزه های مختلف سلامت، آموزشی، کسب و کار و صنعت، دولت، مسکونی و اداری در قالب قراردادهای اجاره ای و لیزینگ آماده همکاری با شرکت های لیزینگی می باشد. DEMEEUW یک سازنده پیشرو در زمینه راه حلهای انعطاف پذیر جهت  ایجاد فضا برای توسعه پایدار است.

شرکت Olympus

الیمپوس یک پلت فرم(بازار) چند منظوره جهت دستیابی به وسایل نقلیه عمومی، مشترک و الکتریکی با اشتراک گذاری این خدمات  و ارائه راهکارهای پرداختی(همکاری با شرکت های لیزینگ) در بستر برنامه های گوشی هوشمند و استفاده از فناوری اینترنت اشیا می باشد. شرکت Olympus در بلژیک تاسیس و در حال حاضر دارای شعبی در انگلیس و فرانسه می باشد.

مزایا:

 • دسترسی یکپارچه دیجیتال به حمل و نقل عمومی، مشترک و الکتریکی
 • سهولت استفاده از طریق برنامه گوشی هوشمند و یکپارچه با کارت های اعتباری
 • مدیریت انعطاف پذیر برای بودجه
 • مکمل ماشین شرکت و کاری

سایر خدمات قابل ارائه:

 • ارائه راه حل برای ایجاد کسب و کار پرسنل بنگاه ها با همکاری شرکای لیزینگی( B2B2C)
 • بلیط فروشی(فروش دیجیتال بلیط، ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل عمومی، ارائه دهندگان حمل و نقل مشترک، پارکومتر،همسفری و…)
 • نقشه های راه چند منظوره
 • فروشگاه یکپارچه برای تمام نیازهای جابجایی
 • ارائه خدمات نوین شهری جهت سهولت جابجایی ها در قالب یک پلت فرم

 شرکت TEXA

شرکت TEXA در سال 1992 بعنوان رهبر جهانی در طراحی، توسعه و تولید ابزارهای تشخیصی چند منظوره، آنالیزورهای گاز خروجی، ایستگاه های شارژ تهویه مطبوع و دستگاه های تست تشخیصی برای اتومبیل ها، دوچرخه، کامیون ها، قایق ها و ماشین آلات کشاورزی در کشور ایتالیا تاسیس شد و هم اکنون دارای شعب مختلف در فرانسه، آلمان، لهستان، روسیه، اسپانیا و انگلستان می باشد. شرکت  TEXAدر خصوص طراحی، توسعه، تولید و ارائه محصولات و خدمات بسیار نوآورانه و با کیفیت بالا را برای برآوردن نیازهای اپراتورها در تمامی بخشهای خودرو ارائه میکند. شرکت  TEXAآماده ارائه راه حل های مالی با انعقاد قرارداد همکاری از طریق شرکت های لیزینگ جهت افزایش فروش خود می باشد.

شرکت FRAIKIN و شرکت Arthur D. Little فعال در زمینه سیستم های هوشمند حمل و نقل:

شرکت Arthur D. Little در کشور امریکا تاسیس و هم اکنون دارای شعب متعدد در بلژیک،فرانسه و ۳۶ دفتر خدماتی در کشورهای مختلف می باشد. این شرکت در واقع با ارائه راهکارهای مناسب در زمینه ایجاد مدل های جدید کسب و کار در حوزه خودرو و راه اندازی کانال های بازاریابی جدید جهت افزایش درآمد حاصل از فروش، استراتژی بازاریابی مجدد جهت به حداکثر رساندن سود فروش خودرو های دست دوم، و اجرای استراتژی بازاریابی خودروهای الکتریکی و بهره برداری از فرصت های دیجیتال یکی از شرکت های موفق و پیشرو در این زمینه می باشد.

ارائه سیستم های جابجایی جدید و اکوسیستم های نوآورانه در قالب همکاری با شرکت های لیزینگ

 • سیستم جدید در بخش جابجایی
 • فرصت برای شرکت های لیزینگ
 • یک اکوسیستم خلاقانه برای آینده

گروه FRAIKIN با بیش از 70 سال تجربه برای اولین بار در کشور بلژیک تاسیس و در حال حاضر با داشتن شعب مختلف در انگلیس، اسپانیا، لهستان، سوئیس، آلمان، ایتالیا، هلند، عربستان و … با بیش از 000،58 وسیله نقلیه تجاری در 15 کشور مختلف دنیا و ترکیبی کامل از فناوری و ارتباطات هوشمند انسانی، راه حل های ایمن، ارزشمند و رقابتی برای ناوگان تجاری را فراهم کرده است. FRAIKIN بعنوان رهبر صنعت خودرو تجاری، پیشگام فناوری بیسیم هوشمند و خدمات مدیریت ناوگان تجاری، به طور مداوم رویکردهای نوآورانه خود را جهت تطبیق با انتظارات 7000 مشتری خود در سراسر جهان عرضه میدارد

سخن پایانی

حضور شرکت لیزینگ صنعت و معدن(سهامی عام) به نمایندگی از کشورمان در انجمن IFLA  ، بسیار ارزشمند می باشد. طی  سالهای برگزاري كنفرانس؛ مباحث و مذاكرات بسياري با شركت­هاي حاضر درخصوص نحوه فعاليت ايشان بعمل آمده است. معرفي صنعت ليزينگ ايران، شرايط حاكم برآن و ارائه گزارشات موردی به موسسه IFLA از ديگر اقدامات انجام شده مي­باشد. درخصوص ايجاد همكاري و برقراري ارتباطات بيشتر با شرکت های لیزینگ اروپایی نيز اقدامات موثری صورت گرفته است.

جمع آوری: مدیریت برنامه ریزی، تحقیق و توسعه شرکت لیزینگ صنعت و معدن