صنعت لیزینگ یکی از موثرترین صنایع جهان است

  • صفحه اصلی
  • صنعت لیزینگ یکی از موثرترین صنایع جهان است
فصلنامه 15

صنعت لیزینگ یکی از موثرترین صنایع جهان است

مدیرعامل بانک صنعت ومعدن:

صنعت لیزینگ یکی از موثرترین صنایع جهان است

صنعت لیزینگ با نرخ فزاینده ای در حال گسترش است و همواره با ارائه ابزارهای جدید و نوین سعی بر حفظ جایگاه خود در بازار رقابتی سیستم تأمین منابع مالی دارد.

حسین مهری که در جلسه معارفه داریوش سهرابی به عنوان عضو جدید هیأت مدیره لیزینگ صنعت ومعدن سخن می­گفت، با بیان این مطلب افزود: در شرایط جدید، فرصت­ها و تهدیدها به سرعت ظهور پیدا می­کنند و باید در چنین شرایطی قدرت و سرعت سازگاری ما با محیط افزایش یابد و باید با تنوع محصول و توجه به نیازهای جامعه، نوآوری داشته باشیم تا بتوانیم به توسعه پایدار صنعتی دست یابیم.

وی با پرداختن به موضوع تقویت صنعت لیزینگ، به اهمیت ضرورت همکاری هرچه بیشتر بانک­ها و لیزینگ­ها برای توسعه و رشد اقتصادی اشاره کرد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: قدمت صنعت لیزینگ بسیار طولانی است و همگام با رشد و توسعه جوامع بشری، توسعه یافته است و به راحتی می­توان دریافت که بین میزان توسعه و شکوفایی اقتصاد جوامع و توسعه صنعت لیزینگ رابطه ای مستقیم وجود دارد.

وی تأکید کرد: فعالان صنعت لیزینگ باید بدانند آینده این صنعت به نحوه نگرش و فعالیت آنها وابسته است لذا باید برنامه ای برای بالا بردن سطح آگاهی جامعه نسبت به مزایای استفاده از این صنعت طراحی نمایند و زیرساخت­های لازم را برای توسعه هرچه بیشتر استفاده از این صنعت، به­خصوص در تأمین مالی ماشین­آلات و تجهیزات صنعتی که می­تواند باعث رشد اقتصاد جامعه و به تبع آن افزایش رفاه اجتماعی شود را فراهم نمایند.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: یکی از مهمترین مسائلی که برای توسعه هر جامعه مطرح است رشد اقتصادی آن جامعه می­باشد که در گرو اجرای پروژه­های سرمایه­گذاری از جمله پروژه های نیروگاهی، پتروشیمی،عمرانی و… می­باشد. لازم به ذکر است که برای اجرایی شدن این پروژه ها باید بهترین و کاراترین شیوه تأمین مالی برگزیده شود، تا در کوتاه­ترین زمان و با کمترین هزینه به بیشترین بازدهی دست یابند. سیستم تأمین منابع مالی کشورهای مسلمان عمدتا به دو دسته صنعت بانکداری و صنعت لیزینگ تقسیم می­شود، صنعت لیزینگ به دلیل خاصیت غیر ربوی خود توانسته در این کشورها جایگزین سایر روش­های ربوی معمول گردد.

وی افزود: صنعت لیزینگ یکی از مؤثرترین صنایع جهان است و می­تواند برای تأمین مالی طیف وسیعی از پروژه ها و کالاهای سرمایه ای بادوام مورد استفاده قرار گیرد. لیزینگ با تأمین مالی این پروژه ها و عملی ساختن آنها به افزایش اشتغال و درآمد جامعه، قدرت خرید افراد، رشد و توسعه اقتصادی و همچنین افزایش تولید ناخالص ملی و … کمک می­کند و می­تواند حرکت چرخه تولید را تسریع بخشد.

وی در ادامه به شرایط خاص اقتصد کشور در حال حاضر، اشاره کرده و بیان داشت: در چنین شرایطی، سیستم تأمین منابع مالی وظیفه خطیری را به عهده دارد، بانک­ها و سایر بنگاه­های تأمین مالی به­خصوص لیزینگ­ها باید بتوانند با برنامه ریزی منسجم برای خروج اقتصاد از بحران و رکود قدم بردارند و این تنها در شرایطی ممکن خواهد شد که هریک از این نهادها با به­کارگیری تمام قوا برای احیای صنایع مولد و رونق اقتصادی تلاش نمایند.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تصریح کرد: این مسئله به اشتباه در اذهان عموم جا افتاده که حضور و فعالیت شرکت­های لیزینگ می­تواند با صنعت بانکداری تداخل داشته باشد، باید تأکید کنم که این مطلب به هیچ عنوان صحت ندارد، در جوامع توسعه یافته این دو صنعت همواره مکمل یکدیگر بوده­اند و فعالیت آنها برای رسانده جامعه به توسعه همپوشانی داشته و همواره در یک جهت حرکت نموده­اند. بانک­ها به دلیل مکانیزم خاصشان معمولا دارای سطح سرمایه و نقدینگی بالاتری از لیزینگ­ها می­باشند و این خود می­تواند زمینه­ای برای همکاری لیزینگ­ها و بانک­ها باشد، لیزینگ­ها می­توانند با استفاده از منابع مازاد بانک­­ها در قالب دستورالعمل های مربوطه به فعالیت تأمین مالی واحدهای صنعتی و تولیدی و … بپردازند و علاوه بر کمک به رشد صنایع به درآمدزایی دست یابند.

وی تأکید کرد: ازجمله موارد دیگر که لیزینگ ها و بانک ها می توانند با هم مراوده مالی داشته باشند در قالب قراردادهای عاملیت می باشد در این حالت لیزینگ به عنوان بازوی عملیاتی بانک وارد عمل شده و در ازای انجام موضوع مورد توافق در قرارداد کارمزدی دریافت می­نمایند.